Založ si blog

Slušnosť nadovšetko

Váhal som, dlho som zvažoval, kým som vzal pero do ruky. Žijeme totiž vo veľmi búrlivom svete a nemenej rozhnevanej spoločnosti.

Vyslovenie názoru či zaujatie postoja, nech je už akýkoľvek, je poväčšine prijaté s ostrou kritikou večných nespokojencov, ktorí len striehnu na príležitosť niečo alebo niekoho spochybniť, ba neraz až hrubo uraziť a vysmiať.

Všetci sa dovolávame slušnosti, dokonca za ňu demonštrujeme v uliciach, no pritom už tento samotný zápas vedieme neférovými prostriedkami. Ak hovorím všetci, myslím predovšetkým tých, čo kričia z tribún, rádií či televíznych obrazoviek – zovšadiaľ, odkiaľ je ich dobre vidieť a počuť, teda kde majú obecenstvo a poslucháčstvo. Je otázne, či vo svojich prejavoch naozaj hovoria za všetkých, čo si ich prišli vypočuť, ako to veľkohubo tvrdia.

S písaným slovom je to však oveľa zložitejšie. Čo je raz napísané, ťažko vymazať, tobôž odvolať. Môžem sa preto iba diviť, že práve mnohí novinári už na to dnes nedbajú a nerobia si s tým žiadnu starosť. Veď je sloboda slova… tak čo?

Isteže, i aj by som mohol zvoliť tvrdšie slová: označiť zo sna hovoriacu novinárku za tupú, celebritného herca, čo chcel byť za každú cenu vtipný, za hulváta a úspešnú športovkyňu, ktorá nás odmietla reprezentovať, za zradkyňu.

A mohol by som aj pokračovať, nikoho nešetriť. Trebárs nazvať parlamentnú političku husou, ďalšiu poslankyňu prostitútkou,jej hyperaktívneho kolegu, trpiaceho mesiášskym komplexom, psychopatom a samoľúbeho pseudofilantropa, ktorého taktiež každý pozná, klamárom, podvodníkom a pokrytcom.

No neurobím to, porušil by som pravidla slušnosti, na ktoré sa aj ja sám odvolávam.

 

 

Hazard s vlastným menom

15.06.2018

Po stredajšom vystúpení p. prezidenta v parlamente, je azda každému, kto si ho pozorne vypočul zrejmé, že už úplne rezignoval na nadstraníckosť a postavil sa otvorene do pozície protivládneho viac »

Hračky pre vojakov

13.06.2018

Priznám sa, dosť ma vyrušili, ba až znepokojili ostré slová súčasného ministra obrany na adresu svojho predchodcu. Rozdráždilo ho, akoby do krvi dotklo tvrdenie, že ozbrojené sily spočiatku viac »

Kim Čong-un, KĽDR, Severná Kórea

Kim Čong-un bude od utorka do stredy na návšteve Číny

19.06.2018 06:24

Očakáva sa pritom, že s čínskym prezidentom Si Ťin-pching bude počas návštevy hovoriť o prelomovom summite s Trumpom.

lekár, žena, doktor

Štát zaplatí lekárom, ak pôjdu do regiónu

19.06.2018 06:00

Nedostatok niektorých ambulantných lekárov špecialistov začína v regiónoch nadobúdať obrovské rozmery.

rakúsko, policajti, policajt

Tunisana, ktorý vraždil v rakúskom Linzi, poslal súd na doživotie za mreže

18.06.2018 22:51

Tunisana potrestali za brutálnu vraždu seniorského manželského páru z júna 2017, po ktorom páchateľ založil v dome obetí požiar.

Angela Merkelová, Giuseppe Conte

Taliansky premiér Conte navštívil Merkelovú, témou rokovaní boli utečenci

18.06.2018 21:41

Nemecko je pripravené podporiť Taliansko pri riešení problému s utečencami, ubezpečila nemecká kancelárka Merkelová talianskeho premiéra Conteho.

jaronavar

Kto nepočúva, nech ani nehovorí...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 2821x
Priemerná čítanosť článkov: 940x

Autor blogu

Kategórie

Archív