Založ si blog

Pokoj slova, nie vojna

Je čas dovoleniek a tak spolu s nami, bežnými občanmi, si aj väčšina politikov užíva horúceho leta ďaleko od parlamentných lavíc, vládnych či straníckych kancelárií.

A keď politici mlčia, ani novinári nemajú veľmi plodné obdobie. Navonok síce vládne pohoda, pokoj slova, akoby jedni bez druhých, resp. druhí bez prvých, ani nemohli existovať, keďže v tichu niet čo spochybňovať a tobôž koho obviňovať.

Avšak len zdanlivo, aby občianstvo, nedajbože, nezabudlo, že bez nich to jednoducho nepôjde, mu vždy tí najusilovnejší tárači posunú nejaký ten oprášený problém, ktorý už dávno nikoho netrápi.

A tak sme sa pred časom z ich slov všetci dozvedeli, že aj my Slováci máme čosi ako Akadémiu vied a že je to dokonca v očiach verejnosti najdôveryhodnejšia inštitúcia spomedzi všetkých, aké máme. Naozaj, pre mnohých veľmi povzbudivá novina, keďže asi málokto z bežných ľudí vôbec vie o nejakom vedeckom či spoločenskom počine, ktoré za posledné roky pre blaho nás všetkých priniesla.

Ďalším podobným príkladom môže byť prevzatá, ale „naisto“ zaručená informácia, veď bola zverejnená v prestížnom denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, že nemeckí vyšetrovatelia už nepochybujú o tom, že slovenské štátne orgány sa priamo podieľali na únose vietnamského občana. V tomto zmysle aj správa o prepieraní peňazí z predaja drog cez hotel a vilu v Tatrách, vo vlastníctve hlavy taliansko-belgickej mafiánskej rodiny Silvia Aguina, vyznieva iba ako článok na zaplnenie stránky – nebyť podčiarknutia, že niečo o tom už naznačil mladučký novinár p. J. Kuciak. A nakoniec ešte p. Kotleba a jeho provokatívne štvorciferné číslo, čiastka na darovacom šeku 1488 eur. Azda už ani neexistuje na Slovensku človek, ktorý by nevedel, čo toto číslo symbolizuje. Rovnako je však aj každému jasné, okrem Úradu špeciálnej prokuratúry, že nijaký demokratický súd to nemôže prijať za usvedčujúci dôkaz, krkolomne povedané, o prečine prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd – len mu to opäť naženie ďalších nových prívržencov.

Takýchto jalových správ sa dokonca letných dní ešte určite dočkáme. Jedno však majú a budú mať spoločné – poväčšine budú upozorňovať na zlyhávanie súčasnej vládnej garnitúry. Tak ako to bolo v prípade neúplného majetkového priznania p. Remišovej, keď sa to obrátilo proti tým, čo si ju dovolili kritizovať. Bola to z jej strany doslova spŕška tvrdých obvinení, svedčiaca o veľmi dôkladnej sliedičskej práci platených zberateľov nactiutŕhačských informácií, po vzore p. Matoviča, či kedysi p. Lipšica.

Blížia sa komunálne voľby, a tak ani bojovné vyhlásenia predsedu NR, p. Danka, o vojne proti p. Kotlebovi, asi málokoho presvedčí, že sa zrodilo iba z utŕženej hanby pri návšteve Izraela. A tak na škodu nás ostatných, opozičníci a dve mimoparlamentné strany, budú opäť vidieť väčšieho nepriateľa v súčasnej legálne zvolenej vláde ako v neofašistickom extrémizme, ktorý sa práve ich politickou krátkozrakosťou a túžbou po moci väčšmi posilňuje, čím nás aj všetkých v celom európskom priestore čoraz viac ohrozuje.

Novinárska etika

10.10.2018

Je zarážajúce, ako ľahkovážne pristupuje väčšina novinárov k svojej profesii, k sebe samým, ako toleruje medzi sebou zapredancov, ochotných sa podpísať pod všetko, čo ich zviditeľní a viac »

A opäť nás budú plné ulice?

27.08.2018

Končí sa čas letných dovoleniek a čochvíľa sa aj študenti vrátia do školských lavíc, do tried a posluchárni. Odpočinutý občan, či už pracujúci, nezamestnaný alebo študent, sa zas bude viac »

Test pravdy

10.08.2018

Každoročne, a to bez výraznejšieho posunu k lepšiemu, sa z testovania deviatakov dozvedáme, že ich najväčším problémom je čítanie s porozumením. Ako by to dopadlo v prípade hovoreného viac »

summit EÚ brusel Pellegrini

Pellegrini predstavil svojich nových poradcov

21.10.2018 11:01

V Rade múdrych, ako premiér svoj tím nazýva, pôsobí päť ľudí.

Chášukdží

Trump "nie je spokojný" s vysvetlením smrti Chášukdžího. WP: Rijád zahmlieva

21.10.2018 10:46

"Nebudem spokojný, kým nenájdeme odpoveď," povedal Trump.

Euro, peniaze, ekonomika

Moody's zhoršila Talianom rating. EÚ sľúbili, že budú konštruktívni

21.10.2018 10:17

Moody's zhoršila taliansky rating na stupeň Baa3 so stabilným výhľadom, čo odôvodnila "podstatným oslabením fiškálnej sily Talianska".

hasiči

Požiar v Gaderskej doline hasí takmer 90 hasičov a vrtuľník

21.10.2018 10:00

Zasahuje vrtuľník letky Ministerstva vnútra.

jaronavar

Kto nepočúva, nech ani nehovorí...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 14060x
Priemerná čítanosť článkov: 1406x

Autor blogu

Kategórie