Založ si blog

Test pravdy

Každoročne, a to bez výraznejšieho posunu k lepšiemu, sa z testovania deviatakov dozvedáme, že ich najväčším problémom je čítanie s porozumením. Ako by to dopadlo v prípade hovoreného slova, nechám už radšej bokom, i keď vzhľadom na ich mladučký vek to ešte vždy, za pomoci učiteľov, môžu dobehnúť a napraviť.

Horšie je, že aj mnohí z tých, čo sa hovoreným a písaným slovom profesionálne živia, pre ktorých je pero a slovo pracovným nástrojom, majú problémy s vyjadrovaním vlastných myšlienok či koncipovaním zrozumiteľného textu. Isteže, tento svoj, povedzme nedostatok, môžu zakrývať cieleným úmyslom, a, popravde, tí zbehlejší a skúsenejší to aj vedome robia.

Keď sa tak správajú politici a nepresahujú tým limity elementárnej slušnosti, dá sa to v miere slobody slova akceptovať, ale ak pritom iba prezentujú myšlienky druhých, a ešte k tomu neoverených novinárskych informácií, tak je to už za čiarou nielen politickej korektnosti, ale aj za hranicou demokratických zásad a spoločenských pravidiel.

A o to väčšmi, keď sa to týka najvyšších ústavných predstaviteľov. Ani p. Kiska, ako hlava štátu, nemôže predsa vo svojich vyjadreniach dehonestovať štátne orgány, a tým aj celú spoločnosť, ktorú z „vôle ľudu“ navonok reprezentuje, a pritom sa navyše opierať o nepodložené informácie denníka pochybnej povesti, a tobôž z pera zaujatého a ktohovie kým plateného novinára. Svedčí to nielen o absolútnom nezvládnutí prezidentskej funkcie, ale aj o jeho „nesvojprávnosti“ v konaní. Je totiž čoraz zreteľnejšie, že celý čas bol iba figúrkou v hre, ktorú rozbehol ktosi, o kom my ostatní doteraz ani netušíme.

Hoci si osobne myslím, že zverenú úlohu nezvládol a že ako politik skončil, ešte dohrá svoju rolu „ľudomila“ a po príklade p. Radičovej dostane aj adekvátnu odmenu v podobe lukratívneho postu, niekde pomimo nášho verejného života.  Ak mal byť pre nás ako prezident prísľubom a nositeľom spoločenskej zmeny v myslení, garantom slobody a väčšej zodpovednosti zo strany štátu k občanom, tak to nám jednoducho nevyšlo a zmenil sa iba na stonavého hovorcu opozície, bez akejkoľvek vlastnej vízie budúcnosti. A tak aj jeho terajšia politická iniciatíva je len ďalším zúfalým pokusom o splnenie úlohy, teda zhodenie vlády.

Súčasná, médiami vyvolaná kauza odvlečeného či domov „navráteného“ vietnamského zločinca, je už vari pre opozíciu poslednou šancou, ako sa dostať k moci, a to ešte v čase, keď to má pre ňu politický význam, keď to môže ovplyvniť nielen prezidentské, ale i o nič menej dôležité sudcovské voľby.

Zdá sa, že teraz je na rade Most – Híd, a bude záležať na jeho vôli, či už v tejto fáze hry odkryje karty, keďže neúspešná kandidatúra p. Bugára na post prezidenta, môže byť aj jeho posledným politickým počinom na čele tejto strany. A dnes nik netuší, ako to túto, vnútorne málo konsolidovanú stranu zmení.

Komu veriť?

10.07.2019

Je prirodzené a dozaista aj na prospech demokracie, keď vo verejnom priestore vzíde z času na čas občianska iniciatíva so "sebevlastnou", spoločensky akceptovateľnou názorovou platformou, ktorá viac »

Novinárska nesloboda

11.04.2019

Mýlil sa, kto si myslel, že po prezidentských voľbách dôjde k upokojeniu vypätej spoločenskej atmosféry. Už len samotné slová, "boj, zápas, porážka, moc", nesú v sebe agresívny náboj viac »

Strach z pomsty

11.02.2019

Čo iné ako rozhorčenie, zlosť a nenávisť, ba až znepokojenie a strach, môžeme pocítiť pri vystúpeniach p. Matoviča. Samozrejme, je to len na nás, vždy to závisí od nášho pohľadu - a viac »

jarošová, počasie

Búrok sa nezbavíme! K tomu bude extra teplo, dusno a slnečno

25.08.2019 17:30

Treba sa stále obávať búrok, náhlych veľkých dažďov či krúp?

protiľadovcové delo,

Ovocinári v noci strieľali protiľadovcovým delom, ospravedlnia sa zľavou

25.08.2019 16:42

Ovocinárska spoločnosť Plantex sa ospravedlnila obyvateľom okolitých obcí za nočný hluk spôsobený použitím protiľadovcového dela.

Bratislava Rača požiar Žabí majer hasiči

V obci Zlatno horí porast, s plameňmi bojuje viac ako 30 hasičov

25.08.2019 16:01

Požiar vypukol krátko popoludní a rozšíril sa na plochu 300 x 100 metrov.

váh, kanál, vypúšťanie

Vo Váhu objavili tretie auto. Tentokrát v ňom bolo telo

25.08.2019 15:29, aktualizované: 16:12

Hladina rieky ešte neklesla úplne a už teraz objavili tri utopené vozidlá.

jaronavar

Kto nepočúva, nech ani nehovorí...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 31348x
Priemerná čítanosť článkov: 1742x

Autor blogu

Kategórie