Založ si blog

Novinárska etika

Je zarážajúce, ako ľahkovážne pristupuje väčšina novinárov k svojej profesii, k sebe samým, ako toleruje medzi sebou zapredancov, ochotných sa podpísať pod všetko, čo ich zviditeľní a prinesie peniaze.

Mení sa na klišé tvrdenie, že slobodné média, teda nezávislí novinári, sú zárukou demokracie. Dnes už to nie je o slobode, vo väčšine píšu pod cenzúrou, na objednávku, v duchu požiadaviek ich zamestnávateľov, rovnako závislých od svojich sponzorov.

Sloboda bez rešpektovania názorov iných však nie je cesta k pravde, ale svojvôľa, čo by si nielen mienkotvorné média, ale najmä ich čitatelia mali uvedomiť. A tak aj to, čo sa na stránkach médií v ostatnom čase popísalo, nemá veľa spoločného s názorovou pluralitou. Horšie však, že aj investigatívna práca sa dehonestovala na nepodložené obviňovanie, teda povedané pravým slovom, ohováranie. Média sa stali nástrojom na spoločenskú likvidáciu nepohodlných osôb a mnohí ich radoví novinári sa stali nielen sudcami bez talárov, ale aj politikmi bez mandátov.

Darmo sa všemožne bránia, argumentujú, že slúžia verejnosti a že iba otvárajú ľuďom oči. Už dávno sa stratili vo svojich výmysloch, stali sa obeťami vlastnej ctibažnosti, posluhovačmi a poslušnými šíriteľmi cudzích myšlienok, a to až na zopár jedincov, ktorí naozaj uverili, že stoja na strane pravdy.

Netreba vyratúvať, konkretizovať, každý vie o čom a o kom hovorím, koľkým ľuďom ich „pravda“ doposiaľ ublížila a ešte ublíži. Ide však o viac, o ľudskú dôstojnosť, veď všetci vieme, ako ľahko je druhého ponižiť. Títo ľudia už nikdy zo seba nezmyjú špinu, ktorú na nich verejne nakydali.

Isteže, nikto im nebráni písať, nikto ich nechce umlčať, keď upozorňujú na prechmaty politikov, poukazujú na možnú korupciu či dokonca podozrenie na spáchaný zločin, ak pritom plne rešpektujú prezumpciu neviny. Len to nesmú robiť účelovo, v zameraní sa na vopred vybranú skupinu, teda selektovať, nevidiac to, čo im nezapadá do obrazu.

Takíto „skribenti“ sú na škodu svojej profesii, preto nie je na politikoch, ale na samotných novinároch, aby našli spôsob, ako sa od nich dištancovať, teda prijať zmysluplné demokratické pravidlá, ktoré posilnia ich dôveryhodnosť a zohľadnia aj etický rozmer ich práce.

Stínanie hláv

03.05.2020

Po takmer poldruha mesiaci od vymenovania novej vlády a schválení jej programového vyhlásenia, sa už dá predikovať, čo nás v najbližších rokoch čaká. Ani koronavírová pandémia, s ktorou každodenne všetci zápasíme, totiž neskryla, že jej hlavnou prioritou je udupať všetko, čo vzišlo počas vlády Smeru a jej koaličných partnerov. Aj doposiaľ zakríknutí ministri sa [...]

Smutné pre občana, poučné pre voliča

28.10.2019

Smutné pre občana, poučné pre voliča – i za také by sa dali považovať, jednak informácie a jednak tiež reakcie niektorých politických lídrov na po útržkoch nám predkladané esemesky p. Kočnera z Thremy, ako aj na nahrávku jeho rozhovoru s bývalým generálnym prokurátorom p. D. Trnkom, a v neposlednom rade i na opäť oživenú Gorilu, vo zvukovej verzii r. 2019. Že [...]

Neoliberálny očistec

28.08.2019

Azda ešte nikdy doteraz sme neboli vystavení takému enormnému mediálnemu tlaku, možno povedať informačnému násiliu, ako sme svedkami v ostatnom čase. Sme doslova zaplavení nezákonne získanými a na počudovanie, aj napriek tomu bez právnych následkov zverejnenými správami, ktoré už vo svojom obsahu ani neskrývajú, že nás majú doviesť k tomu „jedine“ [...]

Donald Trump

Nechce byť strapatý a oranžový. Trump mení ekologické normy

13.08.2020 18:04

Sprchy budú môcť mať v USA väčší prietok a Američania nemusia klasické žiarovky nahradiť úspornými. Šéf Bieleho domu Donald Trump predviedol, že ego je pre neho viac ako eko.

Donald Trump

SAE nadviažu diplomatické vzťahy s Izraelom, oznámil Trump

13.08.2020 17:34

Spojené arabské emiráty sa tak po Egypte a Jordánsku môžu stať treťou arabskou krajinou, ktorá by s Izraelom nadviazala aktívne diplomatické vzťahy.

nôž, krv, zranenie

V nórskom Bergene pobodali najmenej jednu osobu, podozrivú zadržali

13.08.2020 17:32

Predpokladaná páchateľka utrpela zranenia ruky, ktoré si zrejme spôsobila sama.

fico

Smer zvažuje odvolávanie Hegera pre Tipos a zmluvy jeho poradcu

13.08.2020 16:58

Strana Smer je tiež pripravená odvolávať predsedu Národnej rady Borisa Kollára a zbiera už podpisy.

jaronavar

Kto nepočúva, nech ani nehovorí...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 48389x
Priemerná čítanosť článkov: 2304x

Autor blogu

Kategórie