Založ si blog

Novinárska etika

Je zarážajúce, ako ľahkovážne pristupuje väčšina novinárov k svojej profesii, k sebe samým, ako toleruje medzi sebou zapredancov, ochotných sa podpísať pod všetko, čo ich zviditeľní a prinesie peniaze.

Mení sa na klišé tvrdenie, že slobodné média, teda nezávislí novinári, sú zárukou demokracie. Dnes už to nie je o slobode, vo väčšine píšu pod cenzúrou, na objednávku, v duchu požiadaviek ich zamestnávateľov, rovnako závislých od svojich sponzorov.

Sloboda bez rešpektovania názorov iných však nie je cesta k pravde, ale svojvôľa, čo by si nielen mienkotvorné média, ale najmä ich čitatelia mali uvedomiť. A tak aj to, čo sa na stránkach médií v ostatnom čase popísalo, nemá veľa spoločného s názorovou pluralitou. Horšie však, že aj investigatívna práca sa dehonestovala na nepodložené obviňovanie, teda povedané pravým slovom, ohováranie. Média sa stali nástrojom na spoločenskú likvidáciu nepohodlných osôb a mnohí ich radoví novinári sa stali nielen sudcami bez talárov, ale aj politikmi bez mandátov.

Darmo sa všemožne bránia, argumentujú, že slúžia verejnosti a že iba otvárajú ľuďom oči. Už dávno sa stratili vo svojich výmysloch, stali sa obeťami vlastnej ctibažnosti, posluhovačmi a poslušnými šíriteľmi cudzích myšlienok, a to až na zopár jedincov, ktorí naozaj uverili, že stoja na strane pravdy.

Netreba vyratúvať, konkretizovať, každý vie o čom a o kom hovorím, koľkým ľuďom ich „pravda“ doposiaľ ublížila a ešte ublíži. Ide však o viac, o ľudskú dôstojnosť, veď všetci vieme, ako ľahko je druhého ponižiť. Títo ľudia už nikdy zo seba nezmyjú špinu, ktorú na nich verejne nakydali.

Isteže, nikto im nebráni písať, nikto ich nechce umlčať, keď upozorňujú na prechmaty politikov, poukazujú na možnú korupciu či dokonca podozrenie na spáchaný zločin, ak pritom plne rešpektujú prezumpciu neviny. Len to nesmú robiť účelovo, v zameraní sa na vopred vybranú skupinu, teda selektovať, nevidiac to, čo im nezapadá do obrazu.

Takíto „skribenti“ sú na škodu svojej profesii, preto nie je na politikoch, ale na samotných novinároch, aby našli spôsob, ako sa od nich dištancovať, teda prijať zmysluplné demokratické pravidlá, ktoré posilnia ich dôveryhodnosť a zohľadnia aj etický rozmer ich práce.

Dosť bolo špiny

11.12.2018

Je proti novinárskym zvyklostiam a pravidlám, teda možno povedať až do očí bijúce, ako protivládne média ignorovali denníkom Pravda publikované spisové fakty z odôvodnenia rozhodnutia, vydaného viac »

. . . zloba, závisť, zášť. . .

18.11.2018

Ako to nazvať, nedá sa inak, len ako hrubá neúcta voči všetkým slušným ľuďom, čo svojím teatrálnym vystúpením predviedol p. Richard Stanke - jeden z hlavných rečníkov na zhromaždení viac »

Zdanie klame, ide o viac. . .

29.10.2018

Nedajme sa pomýliť zdaním, ľahko nás môže oklamať a veci nakoniec nemusia vyzerať tak, ako sa nám na prvý pohľad javia. A obzvlášť, ak sa to týka politiky, teda strán a ľudí, ktorým viac »

Mostná skruža na diaľnici D4

VIDEO: Rodí sa šiesty most cez Dunaj. Pozrite si akú má masívnu kostru

16.12.2018 06:00

Pri Bratislave sa pri výstavbe šiesteho mostu cez Dunaj dali do pohybu 2 400 kíl vážiace oceľové konštrukcie. Tie sú svetovým unikátom.

Taliansko Janov most zrútenie

Nový most v Janove by mal byť postavený do roka

15.12.2018 21:58

Náklady na demoláciu zrúteného Morandiho mosta a očistenie miesta sa odhadujú na 19 miliónov eur.

pieštany, pochod čertov, maska, krampus

V Piešťanoch sa uskutočnil druhý ročník pochodu čertov

15.12.2018 21:10

Ide o jediný pochod čertov na slovenskom území.

Žilina, diaľnica

Štát bude mať za čo stavať, na dopravu získal z eurofondov takmer miliardu

15.12.2018 21:00

NDS zazmluvnila v roku 2018 z eurofondov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra projekty v sume 936,9 milióna eur.

jaronavar

Kto nepočúva, nech ani nehovorí...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 20379x
Priemerná čítanosť článkov: 1456x

Autor blogu

Kategórie