Založ si blog

Sloboda slova či beztrestné urážanie?

Možno nielen mňa zarazilo, koľko energie vynaložil sudca na odôvodnenie svojho rozhodnutia o zastavení trestného stíhania voči p. Matovičovi za trestný čin ohovárania v kauze Belize.

Takmer desať strán textu, bezduchej právnej argumentácie, a pritom neustále odvolávanie sa na rozhodnutia iných, teda cudzích vyšších sudov, ba dokonca opieranie sa o stanoviská Európskeho súdu pre ľudské práva, akoby si ani netrúfal mať vlastný právny názor.

Záver: Uvedený skutok nie je trestným činom, teda laicky povedané, p. Matovičovi nebol preukázaný ohováračsky úmysel, konal v presvedčení, že sa opiera o pravdivé fakty, v slobode slova, a verejne činná osoba, p. Fico, musí zniesť väčšiu mieru kritiky ako „obyčajný človek“. Je to vraj na prospech spoločnosti, v súlade s demokratickými princípmi a názorovou pluralitou.

Samozrejme, aj sudca je len človek, rozhodoval pod tlakom, v logike, aby aj seba samého nevystavil obvineniu z členstva v smeráckej mafii, či nedajbože, justičnej.

Určite však stojí za zmienku k tomu podotknúť: koľko iných a ľudsky dôležitejších prípadov mohol za ten čas rozsúdiť. Veď každým dňom rastie množina občanov, ktorí sa už roky nemôžu domôcť svojich práv vo veciach oveľa nástojčivejších pre ich život. Kým sa oni nemôžu dovolať spravodlivosti, polícia, prokuratúra a súdy sa medzitým zapodievajú, za ich peniaze, osobnými animozitami politikov, poväčšine vykonštruovanými hlúposťami, neraz až obsahovými výkladmi výrokov, ktorých jediným účelom je verejná diskreditácia politických protivníkov.

Je paradoxné, že čo je jasné každému súdnemu človekovi, sudcom akosi uniká. Lenže potom je namieste otázka, či naozaj rozhodujú nezainteresovane a odborne, či sa skôr neriadia podľa toho o koho v spore ide, ako o čo. Príkladom toho môže byť prípad na cti dotknutej sudkyne, keď rozhodnutie súdu padlo na naše pomery až neuveriteľne rýchlo, a navyše išlo o doposiaľ nevídané, exemplárne potrestanie a finančné odškodenie.

Isteže, p. Baránik to určite len tak nenechá, a ktovie, kam až to poženie – peniaze na to bezpochyby má, alebo aspoň vie, odkiaľ ich zohnať. A práve týchto ľudí by sme sa mali spýtať, ako je to u človeka, ktorý sa nevie brániť, a pritom si nemôže dovoliť zaplatiť dobrého advokáta. Ešte si pamätám na kedysi tak skritizovaný a ironizovaný výrok vtedajšieho premiéra p. Fica, voľne povedané, že k právnemu štátu dospejeme až v momente, keď si každý občan v tejto spoločnosti bude môcť dovoliť adekvátnu právnu pomoc, teda bude mu vo finančnej dostupnosti. Mám nedobrý pocit, že dnes sa takémuto stavu skôr vzďaľujeme, ako približujeme.

Neviem či pochopiteľne, u mňa určite nie, a tým sa vonkoncom nestaviam na stranu p. Baránika, ale ujma na cti p. sudkyne v jej prípade dosiahla výšku niekoľkonásobku sumy, aká je súdmi priznávaná pri strate ľudského života. No ak sa vrátim k p. Matovičovi, dnes je už, okrem sudcu, každému, i jeho najvernejšiemu prívržencovi zrejmé, že svoje výroky šíri s vedomým úmyslom poškodiť meno osoby, ktorú si vopred a cielene vybral. Rovnako je to i u ostatných politických a na škodu novinárskeho mena aj mediálnych machiavelistov  typu p. Nicholsonovej, p. Remišovej, či z radu novinárov p. Lukáša, ktorého samotný generálny prokurátor v mene nás všetkých  „omilostil“, a ťažko uveriť, že nie iba pod tlakom udalostí zo začiatku roka.

Nehazardujme, bol by to koniec serióznej diskusie, demokratického dialógu, ak by sme hŕstke falošných prorokov či extrémisticky naladených cynikov s politickými ambíciami, dovolili pod právom slobody slova bezbreho napádať každého, kto s nimi nesúhlasí. Zlý chýr sa šíri rýchlejšie ako dobrý, ťažko ho zastaviť, a tak nestačí iba povedať: „Otče, odpusť im, lebo nevedia, čo vravia.“

5224
96
Posledný 09. 07. 2018, 15:42:46

Dosť bolo špiny

11.12.2018

Je proti novinárskym zvyklostiam a pravidlám, teda možno povedať až do očí bijúce, ako protivládne média ignorovali denníkom Pravda publikované spisové fakty z odôvodnenia rozhodnutia, vydaného viac »

. . . zloba, závisť, zášť. . .

18.11.2018

Ako to nazvať, nedá sa inak, len ako hrubá neúcta voči všetkým slušným ľuďom, čo svojím teatrálnym vystúpením predviedol p. Richard Stanke - jeden z hlavných rečníkov na zhromaždení viac »

Zdanie klame, ide o viac. . .

29.10.2018

Nedajme sa pomýliť zdaním, ľahko nás môže oklamať a veci nakoniec nemusia vyzerať tak, ako sa nám na prvý pohľad javia. A obzvlášť, ak sa to týka politiky, teda strán a ľudí, ktorým viac »

KDH: Snem strany k vo¾be predsedu a podpredsedov

KDH napokon s vlastným kandidátom na prezidenta nepríde, tvrdí Alojz Hlina

21.01.2019 14:24

Kresťanskí demokrati podporia niektorého z doterajších uchádzačov.

Šefčovič Maroš, Kandidatúra na post prezidenta SR

Lajčák: Slovensko by si zaslúžilo mať Šefčoviča za prezidenta

21.01.2019 14:21

Podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič oznámil svoju kandidatúru za prezidenta v piatok.

parlament, richter, fico

V plnej miere dôverujem Martinovi Glváčovi, vyjadril sa minister Ján Richter

21.01.2019 14:05

O Glváčovi rozhodne predsedníctvo Smeru už tento týždeň.

doprava, parkovanie, parkovisko,

V Petržalke sčítajú autá, zistia aj mimobratislavských šoférov

21.01.2019 14:00

Uprednostnení nielen pri poplatku za parkovanie budú motoristi, ktorí tu majú trvalý pobyt.

jaronavar

Kto nepočúva, nech ani nehovorí...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 21166x
Priemerná čítanosť článkov: 1512x

Autor blogu

Kategórie