Založ si blog

Bližšie k Slovensku

Nech sú mi už vopred odpustené všetky slová, ktoré sa čímsi dotkli lokálpatriotizmu Západniarov.

Pochopiteľne, nikto ich nemôže viniť za to, že tak výrazne predbehli zvyšok Slovenska, jednoducho a na ich šťastie, iba sa vyskytli v hospodársky rozvinutejšom regióne.

To, že mám na mysli hlavne Bratislavský a Trnavský kraj, uvádzam už len pre posun v texte, keďže sa v ostatných dňoch práve v spojení s nimi začalo nahlas hovoriť o liberalizácii pracovného trhu, teda o dovoze chýbajúcej pracovnej sily spoza hraníc, mysliac tým krajiny mimo EÚ. Existuje už aj zoznam nedostatkových profesií, a to s konštatovaním, že napriek evidovanej 150-tisícovej nezamestnanosti, nedokážeme tieto pracovné miesta obsadiť našincami.

Hoci som presvedčený, že sme ešte stále nevyčerpali všetky domáce možnosti, nič proti tomu, ak si to vyžadujú potreby spoločnosti a rovnako si to žiada i podnikateľská sféra. Ale komu sú potom adresované ostré vyhlásenia niektorých vládnych politikov, že len lajdáci a špekulanti dnes nepracujú, akoby odrazu stratili pamäť, zabudli v akej situácii sme sa ešte pred zopár rokmi nachádzali. Chcem veriť, že tým nemysleli ľudí na východ od Zvolena, a najmä tých, pre ktorých je Bratislava vzdialenejšia než Krakov či Budapešť.

A tu sa nadlhšie zastavím, keďže práve táto skutočnosť je ďalším vážnym problémom Slovenska. Ustanovenie hlavného mesta na periférii krajiny, mimo bezprostredného kontaktu s ostatným územím, ho vzhľadom na historickú minulosť postavilo do pozície kozmopolitného mesta. Ani sto rokov spoločnej štátnosti s Čechmi a štvrťstoročie samostatnej republiky mu nedodalo národného ducha, a to aj napriek všetkej snahe konštituovať v ňom politické, spoločensko-vedné a kultúrne ustanovizne.

Myslím, že už dozrel čas zamyslieť sa, neberúc na zreteľ iba ekonomické ukazovatele, akou mierou rozvoj Bratislavy prispieva aj rozvoju celého Slovenska, a to bez akéhokoľvek upierania jej prináležiaceho štatútu politicko-administratívneho centra. V ostatných prípadoch by to však nemalo platiť, aby sa ani v iných mestách Slovenska nestalo, že pre malosť, ako v jej prípade, neuspela pri kandidatúre na sídlo Európskej liekovej agentúry.

Zlým príkladom toho je aj plánovaná demolácia a výstavba Univerzitnej nemocnice Rázsochy. Ak by sa ju štátu vôbec niekedy podarilo vybudovať, slúžila by viacej Viedenčanom ako Slovákom z ďalekého Východu. Rovnako je to aj so všetkým „národným“, čo sa v Bratislave doposiaľ postavilo, od divadla, galérie až po múzeum. Obdobným príkladom v oblasti športu je v súčasnosti budovaný Národný futbalový štadión, akoby mu stačilo iba dodať tento honosný prívlastok a všetkým nám zrazu narástla národná hrdosť, aj keď väčšina z nás nikdy nezaujme miesto v jeho hľadisku.

Slovensko je maličkou krajinou, a keď farmári z východu nemali problém dojsť na traktoroch až do Bratislavy, nemali by mať problém ani štátni úradníci, lekári, vedci či umelci slúžiť bližšie k ľuďom, teda v rovnakej dostupnosti každému, kto na Slovensku žije.

Test pravdy

10.08.2018

Každoročne, a to bez výraznejšieho posunu k lepšiemu, sa z testovania deviatakov dozvedáme, že ich najväčším problémom je čítanie s porozumením. Ako by to dopadlo v prípade hovoreného viac »

Pokoj slova, nie vojna

31.07.2018

Je čas dovoleniek a tak spolu s nami, bežnými občanmi, si aj väčšina politikov užíva horúceho leta ďaleko od parlamentných lavíc, vládnych či straníckych kancelárií. A keď politici mlčia, viac »

Sloboda slova či beztrestné urážanie?

09.07.2018

Možno nielen mňa zarazilo, koľko energie vynaložil sudca na odôvodnenie svojho rozhodnutia o zastavení trestného stíhania voči p. Matovičovi za trestný čin ohovárania v kauze Belize. Takmer viac »

Paul Manafort

Sudca v procese s Manafortom nezverejní mená porotcov

17.08.2018 23:20

Sudca nezverejní mená porotcov, lebo sa bojí o ich pokoj a bezpečnosť.

Požiar haly v Dunajskej Strede

Pri českom Příbrame vypukol v areáli spoločnosti Ravak požiar

17.08.2018 22:33

Zamestnanci sa z areálu stihli včas evakuovať, nikto nebol zranený.

rumunsko, protest, demonštrácia, bukurešť

Rumunská premiérka obhajovala pred EÚ zásah voči demonštrantom

17.08.2018 21:48

Polícia voči demonštrantom použila vodné delá, slzotvorný plyn a obušky. Rumunský prezident označil postup polície za "brutálny".

Rusko reforma dôchodková protesty

Rusov dráždi bohatstvo penzistky

17.08.2018 21:00

Volodinova 82-ročná matka vyžije aj bez dôchodku, ktorý v Rusku dosahuje v priemere 182 eur. Je dolárovou multimilionárkou.

jaronavar

Kto nepočúva, nech ani nehovorí...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 9343x
Priemerná čítanosť článkov: 1168x

Autor blogu

Kategórie